Speaker Workshop
wstęp
kable i mikrofon
pomiar elementów pasywnych
pomiar impedancji i parametrów T-S głośników
pomiar charakterystyki głośnika
projektowanie i symulacja zwrotnicy
Do zasymulowania zwrotnicy potrzebne są pomierzone charakterystyki i impedancje głośników. Na ich podstawie program zasymuluje zachowanie się charakterystyk głośników po jej zaaplikowaniu. Zwrotnice tworzymy wybierając z menu u góry: Resource -> New -> Network . Po kliknięciu pojawia się okienko gdzie możemy tworzyć schemat naszej zwrotnicy. W okienku pojawia sie ikonka Source . Żeby wstawić do schematu głośnik, klikamy prawym myszy na naszym obszarze pojawia sie okienku wybieramy Insert -> Driver . Teraz należy wskazać nasz pomierzony głośnik. Łączymy go za pomocą myszy ze źródłem (Source) . Po tej operacji możemy do schematu wstawić np filtr , klikamy prawym myszy i wybieramy z menu Insert -> Stock crossover, następnie wybieramy rząd filtra , rodzaj i częstotliwość podziału.
Program wstawi do schematu odpowiednie elementy. Efekt ich dołaczenia możemy obejrzeć na wykresie kilkamy prawym myszy i wybieramy Calculate Response. W menu po lewej pojawia się wykres z charakterystyką.
Elementy jakie możemy wstawiać do schematu zwrotnicy:
Resistor - rezystor, Capacitor - kondensator, Inductor - cewka, Impedance Compensation - korektor impedancji, Stock Crossover - filtry, L-pad - tłumik.

Przykład:


Filtry tworzy się najpierw dla pojedynczego głośnika. Nastepnie gdy mamy już zrobione filtry to robimy nową zwrotnice do której kopiujemy wszystkie utworzone filtry i poleceniem Caculate response tworzymy wypadkową charakterystyke. Wartości elementów można zmieniać a efekty widać od razu na charakterystyce, można również dodawać nowe elementy, chcąc połączyć element nie rozrywając dotychczasowych połaczeń należy w momencie łączenia trzymać wciśnięty klawisz "Shift".


wstecz do przodu
Kopiowanie i rozpowsczechnianie czegokolwiek z tej strony bez zgody autora zabronione
Powered by  TOM ®