Speaker Workshop
wstęp
kable i mikrofon
pomiar elementów pasywnych
pomiar impedancji i parametrów T-S głośników
pomiar charakterystyki głośnika
projektowanie i symulacja zwrotnicy
Pomiar "on Axis"
Pomiaru charakterystyki głośnika dokonuje się w zamontowanej obudowie. Do pomairu potrzebny jest mikrofon i przedwzmacniacz mikrofonowy . Pomiar powinno wykonywać się sygnałem o mocy 1 Wata z odległości 1 metra. Żeby osiągnąć taką moc na głośniku o impedancji 8Ω wartość napięcia skutecznego powinna wynosić 2,83 V natomiast na głośniku 4Ω-owym 2 V. Zwykle multimetry pokazują właśnie wartość tego napiecia, ale żeby je poprawnie zmierzyć należy mieć multimetr, który posiada zakres 20 VAC lub jeszcze mniej. Najprostsze multimetry nie posiadają takiego zakresu i będą pokazywać błędne wyniki.

Ustawienie:

Głośnik podłączamy poprzez wzmacniacz do karty dźwiękowej, natomiast mikrofon do wejścia mikrofonowego.


W1 - przedwzmacniacz mikrofonowy
W2 - wzmacniacz

Sprawdzamy połaczenie i puszczamy jakiś sygnał testowy np sinusoide 1 kHz . Nowy sygnał tworzymy w menu Resource -> New -> Signal. Żeby nagrać sygnał należy kliknąć w sygnał a następnie ikonke . Wyniki z nagrania maja nazwy: naszanazwa.in.l - kanał lewy, naszanazwa.in.r - kanał prawy .
Program SpeakerWorkshop symuluje komore bezechową poprzez eliminacje odbić. W tym celu należy zmierzyć Impuls głośnika i tak ustawić markery żeby wyeliminować odbicia . Jest to po prostu ustawiane czasu gdzie bedzie mierzona charakterystyka. Mierząc głośnik w pomiesczeniu odbicia pochodzą od ścian i podłogi. Najszybciej dociera do mikrofonu odbicie od podłogi żeby je zmniejszyć można na podłodze rozłożyć jakieś poduszki, luźno rozłożone rzeczy, poza tym należy umieścić jak najwyżej od podłogi głośnik i mikrofon.Sam pomiar należy przeprowadzać w w jak największym pomieszczenu tak żeby głośniki były jak najdalej oddalone od ścian .

Ustawianie markerów (czasu pomairu)
W tym celu należy zmierzyć odpowiedź impulsową głośnika (Pulse response). Klikamy na głośnik i w górnym menu wybieram Measure-> Pulse response . Teraz należy włączyć nasze markery, z górnego menu wybieramy
Options -> Preferences wybieramy zakładkę Markers i fajkujemy pierwsze okienko

Na wykresie z odpowiedzią impulsową powinny pojawić sie 2 czerwone pionowe kreski, które można przesunąć myszą w dowolne miejsce.

Przykładowy wykres impulsu z ustawionymi markerami.

Pierwszy marker to "marker startu" i ma być ustawiony przed pierwszym impulsem natomiast drugi to "marker stopu" i powinien byc ustawiony przed następnym poważnym odbiciem . Odbicie na tej charakterystyce oznacza pik.

Pomiar charakterystyki
Klikamy na głośnik i z menu u góry wybieramy: Measure -> Frequency response -> On Axis

Przykładowa charakterystyka:

Dla głośników które bedziemy symulować ważne jest, żeby pomiary odbywały sie z sygnałem o takej samej mocy.

Pomiar "Nearfield"
W ten sposób mierzymy charakterystyke głośnika dla najniższych częstotliwości . Mikrofon w takim pomiarze ustawiamy bardzo blisko środka membrany głośnika w odległości kilku cm . Po ustawieniu mikrofonu klikamy na głośnik i z menu u góry wybieramy: Measure -> Frequency response -> Nearfield

Połączenie (Splice)
Żeby uzyskać cała charakrystyke głośnika należy połaczyć wyniki obu pomiarów; "On Axis" i "Nearfield" Do tego służy w programie polecenie "Splice". W tym celu należy wybrać miejsce na charakterystyce gdzie obie są w miare jednakowe i dobrać poziom tak żeby był na tym samym poziomie. Polecenie wybiera się z menu u góry :
Calculate -> Splice i tam wybiera sie częstotliwość dla której program dokona połączenia.


wstecz do przodu
Kopiowanie i rozpowsczechnianie czegokolwiek z tej strony bez zgody autora zabronione
Powered by  TOM ®