|
|
|
|
|
Schemat zastępczy głośnika dynamicznego
Z problemem schematu zastępczego głośnika w obwodzie elektrycznym spotykamy się przy projektowaniu i symulacji zwrotnic głośnikowych. Uzyskuje się go poprzez analogie mechaniczno-elektryczne układów rezonansowych. Stosowane są dwie analogie: pierwszego rodzaju , w której sile mechanicznej odpowiada napięcie i drugiego rodzaje gdzie sile odpowiad prąd . W wypadku głośnika stosuje sie analogie drugiego rodzaju. Tworzy się następujące analogie:
A tak wygląda schemat głośnika: Część A dotyczy źródła sterującego i w zasadzie nie dotyczy głośnika ,częśc B opisuje właściwy schemat zastępczy natomiast C to tzw. rezystancja promieniowania , prezentuje energie zamienianą na fale akustyczną. RE odpowiada rezystancji cewki głośnika, którą można zmierzyć multimetrem albo wziąść z katalogu. LE to indukcyjność cewki głośnika niestety często niepodawana w katalogu , pomiar należy wykonać przy częstotliwości ok 1 kHz wtedy pozostała część obwodu ma pomijalnie małą impedancje.Część złożona z elementów R , L , C reprezentuje strone mechaniczną głośnika. W praktyce z części A i C rezygnujemy i mamy taki oto schemat : Praktyczny schemat zastępczy głośnika bez obudowy. Wartości elementów liczy się wg wzorów :
Schemat zastępczy głośnika w obudowie zamkniętej. Jak widać schemat różni się dołączeniem równolegle cewki L1 co reprezentuje zmniejszenie podatności membrany. Do obliczenia L1 potrzebna jest wielkość obudowy VB wyrażona w litrach [l]. Wzory do obilczeń:
Cewke L1 i L można zastąpić jedną wypadkową indukcyjnością LW wtedy na schemacie zamiast cewki L1 i L mamy jedną o indukcyjności :
Jak widać schemat wygląda tak samo jak dla głośnika bez obudowy z tym że zamiast L mamy indukcyjność Lw Schemat zastępczy głośnika w obudowie z otworem. Jak widać dochodzi tutaj dodatkowa pojemność c2,która reprezentuje mase drgającego powietrza w tunelu. Żeby wyliczyć wartość pojemności kondensatora c2 potrzebne są wymiary tunelu; średnica D i długość L w metrach [m] Wzory:
Na podstawie artykułu Praktyczny Elektronik 2/2001
|
|
Darmowy hosting zapewnia PRV.PL |